• Výchovný program v pdf. TU

Kontakty:  047/4307220, www.lucenec.sk

Platnosť dokumentu od: 01.09.2023

2.Vymedzenie vlastných cieľov a poslania výchovy

ŠKD zabezpečuje pre deti, ktoré plnia povinnú školskú dochádzku na ZŠ nenáročnú záujmovú činnosť podľa výchovného programu školského zariadenia zameranú na ich uspokojenie, rozvíjanie záujmov a prípravu na vyučovanie.

Naša činnosť sa realizuje prostredníctvom viacerých zložiek:

Oddychová – odpočinková činnosť

Relaxačná – rekreačná činnosť

Tvorivá – tematické oblasti výchovy

Vzdelávacia  - PNV

Podmienkou plnenia všetkých uvedených cieľov je vytvorenie prostredia, ktoré deťom umožňuje spoločnú činnosť v čase mimo vyučovania v nestresujúcich situáciách a funkčnom priestore, ktoré spĺňa podmienky tvorivosti, navodzuje kreativitu a dáva príležitosť k sebarealizácii.

Dôležitým prvkom je interakcia všetkých zúčastnených činiteľov, medzi ktoré patrí sociálna klíma školy, empatia vychovávateliek, režim dňa s dostatkom pohybu a navodením podnetných aktivít, otvorené vzťahy medzi vychovávateľkami, deťmi a rodičmi. Len pri zaistení týchto podmienok môže ŠKD plniť svoju sociálnu, relaxačnú, regeneračnú, kompenzačnú a výchovnú funkciu.

Odpočinková činnosť

Optimálnym riešením odpočinku žiakov je voľba činnosti samotným žiakom, podľa individuálnej potreby a vlastného želania. Realizujeme ju ako veľmi pokojnú, pohybovo a duševne nenáročnú činnosť. Úlohou vychovávateľky je dbať na to, aby zvolená činnosť bola skutočne pokojná a uskutočňovala sa v príjemnom a bezkonfliktnom prostredí. V takomto prostredí sa deti môžu hrať námetové alebo stolové hry, kresliť, prezerať detské knihy a časopisy, venovať sa čítaniu prípadne takým zábavám ako sú výmeny zberateľských predmetov. Okrem toho môže prebiehať aj počúvanie magnetofónovej nahrávky, premietanie video rozprávok, hry na koberci, neformálna beseda so žiakmi.

Rekreačná činnosť

Je prostriedkom na vyrovnávanie jednostranného zaťaženia organizmu. Má charakter výdatnej pohybovej aktivity, ktorú deti vykonávajú podľa možností vonku na školskom dvore, ihriskách, v prírode, pri nepriaznivom počasí v telocvičniach. Táto činnosť je skutočne výdatná, zaraďujeme ju už pri prejave strednej únavy, pomáha deťom odreagovať sa a odstrániť únavu. Pri rekreačnej činnosti využívame pohybové hry na ihrisku, sezónne športy, hry a zábavy, hry v miestnosti a v telocvični.

Tematické oblasti výchovy

TOV dávajú deťom možnosť poznávať rozličné športové, dopravné, vzdelávacie, estetické, spoločensko-vedné, environmentálne, pracovné aktivity. Tieto činnosti pomáhajú rozširovať priestor a rast detí a vzhľadom na individuálne psychomotorické osobitosti detí sú nevyhnutnou podmienkou ich zdravého vývoja.

Cieľom je rozvíjať detské schopnosti hlbším individuálnym prístupom ku každému dieťaťu a úzkej spolupráci s rodinou. Úlohou je viesť deti ku zdravému a plnohodnotnému spôsobu života, ku vzájomnej ohľaduplnosti, k ochote pomôcť, chrániť prírodu a životné prostredie.

Vzdelávacia činnosť

Cieľom vzdelávacej činnosti je rozvíjať autonómnosť v príprave  na vyučovanie, rozvíjať efektívne spôsoby učenia sa,  získavať nové poznatky a informácie z rôznych zdrojov, získavať vzťah k celoživotnému vzdelávaniu.

Ciele výchovného procesu:

Vytvárať pre deti podmienky, aby malo každé dieťa možnosť v čase mimo vyučovania

rozvíjať  poznatky získané v škole, rozvíjať svoje nadanie, talent, získať zručnosti naučiť

sa kreatívnemu spôsobu života.

☻ Kvalitou a pestrou činnosťou dávať deťom podnety  pre získavanie vzťahu

k sebaovládaniu.

☻ Zvyšovať podiel samostatnej práce dieťaťa, motivovať ho k aktívnej účasti na svojom

rozvoji.

☻ Vytvárať podmienky na rozvoj tvorivosti.

☻ Venovať sa aktivitám v prírode.

☻ Výchovnú činnosť zamerať na poznávanie, tvorbu a ochranu životného prostredia, na

poznanie  mesta a regiónu.