•  

           

          Priemyselná revolúcia 4.0 naberá na obrátkach a vyznačuje sa využívaním sieťovo prepojených informačných a komunikačných technológií. A my musíme na túto skutočnosť flexibilne reagovať už v základnej škole. 

           

          Aktuálne a perspektívne potreby vedomostnej spoločnosti sa nezaobídu bez zmysluplnej implementácie nástrojov IKT do vzdelávania. Tieto nástroje, avšak nielen oni, nám napomáhajú odhaľovať zákonitosti prírody, hľadať vzťahy, skúmať deje a na základe skúmania získavať a osvojovať si poznatky. Prírodovedné vzdelávanie prechádza významnou inováciou. Vzďaľuje sa od pasívneho preberania poznatkov a memorovania vedomostí smerom k bádateľsky orientovanému vzdelávaniu, kde aktívne odhaľovanie poznatkov a vlastná aktivita vedú k chápaniu prírody ako živého organizmu plného zaujímavých úkazov. Využitie moderných technológií približuje a uľahčuje celý tento proces. Prirodzená zvedavosť je žiakom vlastná a je významným motivačným činiteľom pri aktívnom učení sa a budovaní vedomostnej spoločnosti. 

           

          Národný projekt „IT Akadémia – vzdelávanie pre 21. storočie“ reaguje na požiadavky IT sektora prispôsobiť vzdelávací systém aktuálnym a perspektívnym potrebám trhu práce. Jeho hlavným cieľom je „vytvorenie modelu vzdelávania a prípravy mladých ľudí pre aktuálne a perspektívne potreby vedomostnej spoločnosti a trhu práce so zameraním na informatiku a IKT“.   

           

          V našej základnej škole sme využili možnosť zapojiť sa do uvedeného projektu. Ako IT Akadémia partner spolupracujeme na rozšírenej úrovni, čo znamená:

          1. vzdelávanie pedagógov

          2. využívanie metodík bádateľsky orientovaného vyučovania v prírodovedných predmetoch

          3. overovanie inovatívnych nástrojov pre výučbu informatiky, matematiky a  prírodných vied

          4. využívanie ITScienceLab pre ZŠ