• Školský psychológ

Mgr. Michaela Račková

Konzultačné hodiny na šk. rok 2019/2020

Pondelok – piatok 8:00 – 9:00 hod a 14:00 – 15:00 hod (po dohode)

Tel. č.: 9010 913 399

Primárnym cieľom práce školského psychológa je poskytovať odborné psychologicko-edukačné služby žiakom, rodičom, pedagógom a ďalším pedagogickým zamestnancom na rozvíjanie ich zdravého osobnostného rozvoja a psychického zdravia, využitím moderných foriem a metód identifikačno-diagnostickej, konzultačno-poradenskej, nápravno-korektívnej a preventívnej práce. Pracuje priamo v školách a v školských zariadeniach, kde vykonáva psychologickú činnosť na pomoc deťom, poskytuje informácie a poradenské služby zákonným zástupcom a pedagógom.

Podľa spôsobu realizácie uskutočňuje školský psychológ v škole psychologické služby individuálne, skupinovo i hromadne, priamo, v bezprostrednom styku so žiakom alebo sprostredkovane prostredníctvom pedagógov, výchovných poradcov, rodičov, vychovávateľov

Hlavné činnosti školského psychológa:

1. činnosť preventívna, ktorá je zameraná na vytváranie takých podmienok v systéme školy, ktoré zabraňujú alebo predchádzajú vzniku rôznych problémov a ťažkostí.
          2. činnosť identifikačno-diagnostická, ktorá je zameraná na poznávanie, identifikovanie systému školy a jej podsystémov a na klasifikáciu dysfunkčne fungujúcich podsystémov a eufunkčne fungujúcich podsystémov.
          3. činnosť intervenčná, zameranú na uskutočnenie zmien v systéme školy, resp. v jej podsystémoch s cieľom zmeniť ich a tak prispieť k odstráneniu dysfunkčne fungujúceho daného podsystému.

Okrem týchto činností školský psychológ vykonáva aj činnosť informačnú, orientačnú, expertíznu, prieskumnú a výskumnú ako aj administratívnu.

Včasná diagnostika a následné riešenie akéhokoľvek problému je veľmi dôležité. Preto ak máte pocit že Vaše dieťa potrebuje psychologickú pomoc, neváhajte a príďte sa poradiť. O každom rozhovore s dieťaťom i o výsledkoch prípadného vyšetrenia je rodič /zákonný zástupca v prípade záujmu a na požiadanie okamžite informovaný. Každé dieťa je chránené ochranou osobných údajov. To znamená, že bez súhlasu rodiča /zákonného zástupcu školský psychológ so žiakom pracovať nesmie. Výsledky, ktoré psychológ zistí, budú oznámené len zákonnému zástupcovi.